Çeyrek Turlu Pnömatik Aktüatörler ve Uygulamaları

Çeyrek turlu pnömatik aktüatörler kimya endüstrisi ve otomasyon alanında kullanılan en güvenilir ve verimli aktüatörler arasındadır. Üretim sırasında defalarca testten geçen bu aktüatörler işletim sırasında mükemmel bir güvenilirlik ve verimle çalışır. Çeyrek turlu bir aktüatör üretilirken tamamen yağlanır, uzun süre test edilir.

Çeyrek turlu bir aktüatör tek veya çift etkili olabilir. Tek etkili olan yaylı sistemler, içerisindeki yaya verilen hava basıncı ile çalışır. Çift yönlü aktüatörler ise farklı hava girişlerinden verilen hava ile çalışır. Farklı vana türleri ile birlikte çalıştırılabilen bu aktüatörler uluslar arası standartlara uygundur. Montajları da oldukça kolay bir şekilde yapılır.

Çeyrek Turlu Aktüatörler Nerede Kullanılır?

Pnömatik aktüatörlerin çeyrek turlu olanları kelebek ya da plug vanaları ile birlikte çalışabilir. Pnömatik aktüatörler vanalara monte edilmesi en rahat olan aktüatörler arasındadır. Çeyrek turlu aktüatörler ise 90 derecelik bir dönüş imkânı sağlar ve böyle bir özellik gereken her yerde kullanılabilirler. Hafif olmaları ve boyutları monte edilmelerini kolaylaştıran özellikleridir. Millerinin bağlantısının yıldız dişli olmaları da kolayca kurulmalarını sağlar.

Selenoid valfler ve montaj pedleri de onları kurulum açısından avantajlı yapar. Genel olarak çeyrek turlu aktüatörler -40 dereceden +80 dereceye kadar farklı sıcaklıklarda çalışabilir. Patlayıcıların bulunduğu ortamlar da içerisinde olmak üzere pnömatik aktüatörlerin hemen her yerde kullanılmaları diğer aktüatörlere göre en büyük avantajlarından birisidir. Bu tür çalışma yerleri için genellikle pnömatik aktüatör seçilir.

Çeyrek Turlu Aktüatörler Nasıl Çalışır?

Çeyrek turlu pnömatik aktüatörlerin çalışma biçimleri açısından iki çeşidi vardır. Bunlardan birisi çift etkili olan pnömatik aktüatörlerdir. Bu tür aktüatörlerde iki tane hava girişi vardır. Birisinden verilen hava aktüatörün çalışmasını diğerinden verilen hava ise kapanmasını sağlar. Tek etkili olan pnömatik aktüatörler ise yay sistemi ile çalışır ve bir tane emniyet girişleri vardır.

Emniyet girişleri hava basıncı verildiğinde çalışır durumda ise kapanır, açık durumda ise kapanır. Tek etkili olan çeyrek turlu aktüatörlerin kumanda edilmesi 2 yola sahip olan kontrol valfleri ile mümkündür. Çift etkili olan aktüatörler ise dört ya da beş yollu olan kontrol valfleri ile de kumanda edilebilir.