Pnömatik Aktüatörler

 

Pnömatik Aktüatör Nedir? 

Pnömatik aktüatör, hava ile çalışan bir tahrik elemanı görevi görmektedir. Tek etkili ve çift etkili olarak kullanılabilmektedir. Tek etkili pnömatik aktüatörler içerisinde yay bulunduğundan aktüatöre tek noktadan hava verilir ve aktüatörün geri dönüşü havanın kesilmesi ile birlikte yay ile sağlanır. Çift etkili aktüatörler, her iki yönden hava girişi verilerek kontrol edilmesi ile gerçekleşir. 

Çift etkili aktüatörler hava basıncının yönlendirilmesi vasıtasıyla oransal veya açık-kapalı olarak kontrol edilebilmektedir. Bu pnömatik aktüatörler standart olarak 90 derece çalışması için tasarlanmıştır. Kinetrol pnömatik aktüatörlere özel tasarımlı ekipman takılması vasıtasıyla 180 derece çalışma sağlanabilmektedir. 

Kinetrol pnömatik aktüatörler her türlü kelebek vana, küresel vana, klape ve benzeri uygulamalarda kullanılabilmektedir. 

Kinetrol Çeyrek Tur (Rotary) Pnömatik Aktüatörler, maksimum 10 bar hava basıncına dayanıklı olarak tasarlanmış olup, 2-7 bar hava basıncı verilerek çalışması sağlanabilir. Hava basıncı düştükçe çıkış torku düşecektir. (Bknz: Kinetrol Tork Değerleri)

(Bknz: Kinetrol Genel Özellikler)

Döner Pnömatik Aktüatör Temelleri 

Kinetrol Rotary Pnömatik Aktüatörler (Çeyrek Tur), muadil tasarımlı ürünlere göre daha dayanıklı olmasını mevcut tasarımından ve malzeme kalitesinden almaktadır. Krameyer-pinyon dişli mekanizmalı pnömatik aktüatör tasarımlarına göre çok daha uzun süre dayanım sunmaktadır. Kinetrol rotary pnömatik aktüatörler içerisinde tek hareketli parça olduğundan aşınma durumları ve bakım gereksinimi çok daha az olmaktadır. Kinetrol kontrol üniteleri ve aktüatörlerini fabrikadaki en kritik konumunda kullanıcılara kullanmalarını şiddetle tavsiye ediyoruz. Çünkü probleminizi kesin olarak çözeceğimizi söylüyoruz.

Daha fazla ayrıntı bulmak isterseniz, teknik blog sayfamızı ziyaret edebilir ve ilgili makaleleri okuyabilirsiniz; Döner aktüatör temelleri ve Döner aktüatör avantajları

Teknik blog sayfasında, makaleler dışında Kinetrol’ün çeşitli kelebek vana, dozer vals klape gibi çeşitli uygulama videolarını açık-kapalı veya oransal tip çalışma şeklinde görebilirsiniz. 

(Bknz: Teknik Blog)

Detaylı bilgi ve fiyat teklifi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.