Havalı Bant Nedir?

Havalı bant içeriğinde pnömatik taşıma teknikleri ile beraber kireç, çimento, kül gibi ürünlerin taşınması esansında kullanılır. Gözenekli havalı bant bezi ayrılmış nitelikte olan havalı bantlar iki farklı bölümden oluşuyor. Alçak basınçlı hava beslenir ve alt bölüme ait bu niteliği de kullanım alanlarında kolaylık sağlar.

Özellikle yeteri kadar eğim bulunan yerlerde havalı bant sistemleri ile beraber en iyi çözümlerin sağlandığı görülür. Tesis için gerekli görülen sistem maliyeti önemli ölçüde düşüşe geçmekle beraber geniş bir açıda yer almış olan malzemeler düşük bir hızda çalışmış olur.

Havalı Bant Niçin Kullanılır?

Havalı bant tanımlaması yapıldıktan sonra havalı bantların daha çok hangi alanlarda kullanıldığı adına birçok inceleme söz konusudur. Öncelikle havalı bant taşıma sistemleri içerisinde yoğun faz sistemleri ile beraber çeşitli biçimlerde değerlendirilmiş olacaklardır.

Gözenekleri içinden üst kısma geçişi sağlayan hava ile birlikte havalı bantlar bezi üzerinde bulunan bir çeşit yağlanma etkisi de meydana getirmiş olacaktır. Yağlanma yayılımı etkisiyle beraber 6-8 derece gibi de hafif meyilli havalı bantlar üzerindeki malzeme rahat bir şekilde taşınma kapasitesine de kavuşmuş olur.  Hacim ve ölçü olarak da 150-800mm ölçülerinde üretildiği görülür.

Havalı Bant Teknik Özellikleri Nelerdir?

Havalı bantlar çoğunlukla kullanım alanlarına göre basit konstrüksiyon, enerji tüketimi azlığı, küçük ölçüler içinde büyük iletim miktarları ve kolay montaj gibi birtakım teknik özelliklere de sahip olmuştur. Havalı bantlar belirli ürünlerin taşınması esnasında güvenliği sağlaması açısından kullanılır.

Hareket edebilen parçaların da olmaması sebebiyle çok az aşınmanın meydana geldiği görülmüştür. Kullanım alanları bakımından incelendiğinde ise özellikle bant kantar besleme, açık dolum besleme, paketleme makinesi besleme, silo ve bunker çıkışlarında ve bant kantar beslenme şeklinde sıralanması mümkündür. 

Ürünlerin kullanım alanları başta olmak üzere detaylarının da sağladığı avantajlar bakımında tercih edilir. Havalı bantlar teknik özellikleri ile birlikte bir bütün olarak değerlendirilir. Yoğun faz sistemleri ile beraber aynı zamanda çeşitli biçimlerde değerlendirilmiş olacaklardır. Kullanım alanları sağladığı faydalar için tercih edilen havalı bantlar hacim ve ölçülerinin gerektirdiği şekillerde üretilmektedir.