Dozajlama Klapesi Ne İşe Yarar?

Dozajlama klapesi bir akışkanın kontrol edilmesinde önemli bir rol oynar. Dozajlama demek bir hammaddeye yeni madde eklenmesi demektir. Dozajlama klapesi de kullanım şekli ve amacına göre çok farklı yerlerde ve kontrol ünitelerinde kullanılan bir parçadır. Bunker ve silo çıkışları en çok klape kullanılan yerler arasındadır.

Paketleme makinesi fabrikaları da dozajlama klapesi kullanılan yerlerden bir diğeridir. Kullanıldığı bir diğer tesis ise açık dolum besleme tesisleridir. Enerji ihtiyacının çok daha verimli ve nitelikli bir şekilde karşılanması için dozajlama klapelerine ihtiyaç duyulur. Kantar besleme düzeneklerinde ise çeşitli ebatlar sunma açısından dozajlama klapesi tercih edilir.

Dozajlama Sistemi Nerelerde Kullanılır?

Dozajlama sistemi herhangi bir tesiste farklı bir amaçla kullanılabilir. Bu klape herhangi bir akışkanın geçmesini kontrol eder. Eğer bir madde üretilirken asıl hammaddesi dışında farklı bir madde eklenecekse bir dozajlama işlemi gereklidir ve bu işlem klape yardımıyla yapılır.

Dozajlama hangi maddenin ne kadar geçeceğinin belirlenmesi anlamına gelir. Bunu belirlemek çok hassas ve önemli bir işlemdir. Çok ince bir ölçüm ve değerlendirme gerektirir. Bu yüzden dozajlama klapelerinin işlevleri çok önemlidir.

Dozajlama Klapeleri Hangi Malzemelerden Yapılır?

Kullanılacağı yere bağlı olarak dozajlama klapeleri farklı maddelerden yapılabilir. Bunlar arasında paslanmaz çelik, dövme çelik, balık ve sfero döküm gibi malzemeler de bulunur. Yapılacak işe, ortamın sıcaklığı ve basıncına göre bu malzeme değişebilir.

Dozajlama Klapesi Avantajları

Her vana bir dozajlama klapesine sahip olmayabilir. Ama buna sahip olan vanaların çeşitli avantajları bulunur. Bunlardan ilki klapenin hava akışını düzenleyebilmesidir. Bir diğeri ise bağlantının çıkma yapmamasını sağlamasıdır. Bir klape genel olarak çift milli tasarlanır. Bu da basıncın minimuma inmesini sağlar ve klapelerin bir diğer avantajı da düşük basınçtır.

Her türlü sıcak ve soğuk su hattı, farklı boru hatları, su arıtma tesisleri, deniz suyu uygulamaları ve enerji santralleri de klapelerin kullanıldığı alanlar arasındadır. Ayrıca dozajlama klapeleri üretim tesislerinde hangi maddelerin geçişine izin verileceği konusunda da önemli bir rol oynar. Bu yüzden çok hassas ve incelikli bir işlevleri vardır.