Pnömatik Aktüatör İçin Valf Seçimi ve Kullanımı

Pnömatik aktüatörler sıkıştırılmış hava ve gazlarla çalışan aktüatör tipleridir. Çalışma ilkelerine göre de lineer ya da küresel biçimde olanları vardır. Ayrıca çift ya da tek etkili aktüatörler çeşitleri de vardır. Hangi alanda kullanılacağına göre, pnömatik aktüatör seçimi yapılır. Valfler de pnömatik aktüatörlerin en önemli parçalarından birisidir.

Prnömatik Aktüatör için valf seçerken ilk olarak önemli olan ne tür bir aktüatör için valf seçilmesi gerektiğidir. Valfler aktüatör içerisindeki havanın nasıl yönlendirileceğini belirtir ve yön valfi olarak da bilinirler. Yön valfi seçerken bir diğer önemli nokta ise selenoid valfe gelen enerji kesildiğinde ne yapmak gerektiği sorusudur. Bu sorunun yanıtına göre bir valf seçilir.

Valf Nasıl Kontrol Edilir?

Bir pnömatik aktüatör için valf seçerken önemli olan konulardan bir diğeri de valfin uzaktan kontrol gerektirip gerektirmemesidir. Bu soru ve de valfin nasıl monte edileceği sorusu da önemlidir. Ayrıca selenoid valflerin kapalı veya açık çeşitleri de vardır.

Genel olarak kapalı olanlar seçilse de valf seçimindeki bir diğer önemli soru da budur. Selenoid valflerin kol ya da port olarak adlandırılan parçaları da vardır. 3, 4 ya da 5 çeşit kolu olan valfler bulunur. Pnömatik aktüatörlerin kullanılacağı yere göre bir valf seçilmelidir.

Sinyal ve Bağlantı Ayarları

Pnömatik aktüatör için valf seçerken bir diğer önemli konu ise, sinyal voltajının kaç olduğu sorusudur. Ayrıca selenoid valfte kaç büyüklüğünde bir bağlantı olması gerektiği de önemli bir sorudur. Valfin gövdesi farklı malzemelerden yapılabilir. Kullanılacak olduğu yere göre valfin gövdesinin hangi malzemeden yapıldığına dikkat edilmelidir. Eğer kullanılacak olan yerde su geçirmezlik özelliği gerekiyorsa bu tür bir valf seçmek en iyisidir.

Bir diğer ve çok önemli konu ise selenoid valfin kaç derecelik bir sıcaklığa dayanması gerektiği sorusudur. Son olarak bir pnömatik aktüatör hava basıncı ile çalıştığı için valf için gerekli olan hava basıncının ve sıcaklığının kaç olması gerektiğine de dikkat edilir. Yetkin ve profesyonel firma, size bu konularda yardımcı olabilir ve aktüatör ve valf seçimini neye göre yapmanız gerektiği konusunda bilgi verir.