Selenoid Valf (Yön Kontrol Valfi) Nedir? Çalışma Prensibi ve Kullanımı

Selenoid valfler bazı akışkanların geçişini kontrol etmek için kullanılan elektromekanik vanalar olarak tarif edilebilir. Bu akışkanlar, çeşitli gazlar, yağ, hava, su ve buhar olabilir. Selenoid valf genel olarak sıcaklığı 150 dereceden az olan akışkanlar için kullanılır. Ayrıca elektromıknatıs denetimli vanalardır.

Valf hem akışkanın geçişini kontrol eder hem de onu yönlendirir, bu yüzden selenoid valflerin bir diğer ismi yön kontrol valfidir. Valf içinde bir piston bulunur. Bunu harekete geçirmek için elektrik enerjisinden yararlanılır ve yine valfin içinde bulunan bobine elektrik verilir. Selenoid bu elektrik sinyalini alır almaz, içindeki akışkanı çıkışa doğru yönlendirir.

Selenoid Valfin Çalışma Aşamaları

Selenoid valfin elektromıknatıs denetimli olduğunu belirtmiştik. Elektromıknatısın bobini farklı elektrik akımı ve anma değerlerine göre üretilir. Bobin içerisinde bir diyafram ve demir nüve bulunur. Her ikisi de bir yayla aşağıya doğru hareket ettirilir.

Bu demir nüve aynı zamanda valfin pistonudur ve bobin içerisindedir. Bu piston bobinin içerisine hareket edince, akışkan için içerisinden geçeceği bir yol sağlanmış olur. Bütün bunlar enerji verilen bir selenoid valf için geçerlidir. Herhangi bir enerji verilmemişse valf kapalı halde kalır ve içerisinde herhangi bir akışkan geçemez.

Selenoid Valf Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Selenoid valflerin gövdesinde bir ok işareti vardır ve bu işaretler akışkanların nereye gideceğini gösterir. Selenoid valfin bağlantısı da bu ok yönlerine göre yapılmalıdır. Yoksa vana açılır ve tehlikeli durumlara yol açar.

Bir selenoid valfin bağlantı yapılacağı yer ya açık ya da kapalı olması gereken bir yerdir. Valfin giriş yerinden başlayan ortam, çıkışa varmadan piston engeli karşılaşır. Bu engeli aştıktan sonra, orifis isimli noktadan geçer ve çıkışa varır. Bu gidişatı kontrol eden ise pistondur.

Selenoid Valfler Nerelerde Kullanılır? Selenoid valfler ve bunların bağlı olduğu aktüatörler aslında kimya ve gıda sanayi başta olmak üzere pek çok yerde kullanılır. En basitinden hemen her çamaşır ve bulaşık makinesinde suyu almak ve boşaltmak için kullanılan selenoid valfler vardır. Normalde açık veya kapalı olan valfler ve 3, 4 ya da 5 yollu valfler gibi çeşitli selenoid valf çeşitleri bulunur.