Tork Değeri Ne İfade Eder?

Döndürme kuvveti olarak isimlendirilen bu değer temel olarak bir diskin etrafında hareketin ne kadar hızlı bir şekilde gerçekleştiğini ifade eder. Krank mili denilen yapı etrafında yapılan dönüşlerin ortaya çıkması ile birlikte günümüzde tork değerinin kaç olması ile ilgili farklı yerlerde ihtiyaç duyulan değerlerin de farklı olduğu belirtilmektedir. Günümüzde tork değerinin karşılanması aşamasında çeşitli makine ve benzeri yapıların ön plana çıkması ile birlikte ihtiyaçların karşılanması mümkün olur.
Motorun itme gücünün tekerleklere iletilmesi aşamasında tork değerleri önem taşır. Aynı zamanda tork değerleri aracın hızı ve aracın çekiş gücü ile de birebir ilintilidir. Tork değerinin belirlenmesi aşamasında newtonmetre ismi verilen cihazlar kullanılır. Böylelikle aynı zamanda ihtiyaç duyulan tork değerlerinin yanı sıra mevcut tork değerlerinin de ortaya konulması mümkün olur. Doğru bir tespit yapmak için bu tür yöntemler tercih edilir.

Arabalarda Beygir Gücü İle Tork Aynı Değer Değildir?

Günümüzde kullanılan bu tür sistemlerin tercih edilmesi ile birlikte aynı zamanda tork değerlerinin beygir değerleri ile karşılaştırılması görülür. Günümüzde tork değerlerinin yanı sıra beygir değeri de dönüşüm ile ilgili bir tabir olmakla birlikte bunun yanı sıra bu iki kavramın birbirinin yerine kullanılması yanlışlık olarak karşımıza çıkar.
Tork değeri daha çok arabanın çekiş gücünü temsil eder. Oysaki beygir gücü arabanın ne kadar hız yaptığı ile ilgili olur. Arabaların az devirde çok hıza ulaşması demek aynı zamanda arabanın tork değerlerinin yüksek olduğu anlamına gelir. Günümüzde tork değerlerinin bu tür nitelikleri ile arabaların güç ve performans değerlerinin doğru bir şekilde tespit edilmesi mümkün olur. Günümüzde bu tür sistemler her yerde kullanılır.

Beygir Gücü

Bir atın bir saniyede bir metre öteye taşıma gücü olarak 50 kg olarak temsil edilir. Bunun yanı sıra aynı zamanda Horse Power isimli bu birim için arabalarda 75 kg olarak temsil edilir. Aynı zamanda bu tür sistemlerin kullanılması sırasında arabaların güç değerlerinin karşılanması amacı ile Horse Power yerine daha çok tork ifadesi geçer.
Tork değerlerinin arabalar dışında aynı zamanda çeşitli çarklı diş yapılarında da tercih edildiği görülür. Günümüzde tork değerlerinin hemen hemen her yerde karşımıza çıktığını görebiliriz. Bunun yanında çeşitli endüstri tesislerinde ihtiyaç duyulan çözümlerin sağlanması aşamasında genellikle tork sistemlerinin devreye girmesi ile birlikte bu tür çözümlerin sağlanması mümkün olur. Özellikle son dönemde artan devir sayılarının karşılanması aşamasında tork değerleri devreye girer.