Havalı Bant Üretimi

Havalı bant üretimi çimento, alüminyum, alçı ve uçucu kül tozu gibi ürünlerin belirli amaçlarla taşınmasında kullanılır. Havalı bant sisteminde havalı bant bezi ile ayrılmış iki sistem sayesinde meydana gelir. Bant sistemlerinin belirli bir kapasitesi vardır. Taşıyıcı ekipmanlar ve şase sayesinde bu kapasiteye ulaşılır. Sızdırmaz gövdeye sahip olup hava geçirmezliği yüksek bez olarak belirlenir.

Küçük debi ve tonajlar da malzeme üretimi yapılırken düşük enerji ihtiyacı karşılanır. Düşük maliyet sisteminde düşük hizmet ve servis masrafları sayesinde üretim hızı ve kapasitesi artar. Düşük yatırım maliyetinde belirlenen bu hizmette masrafların belli bir kapasitesi ve maliyeti vardır. Kolay bakım ve onarım için kompakt dizayna sahip olup sistemlerinin belirli bir düzene göre çalışması gerekir. Bant sisteminde teknolojinin gelişmiş performansları oldukça önemlidir.

Teknolojik İmalat Sistemi

Teknolojik gelişmeler ile havalı bant üretimi sistemleri oldukça önemlidir. Kuruluş amacı ve değişmeyen çizgisi ile çimento fabrikaları başta olmak üzere tesislerin tercih edildiği marka seçimleri önemlidir.  Ekipmanların tasarımı, imalatı, tedariki ve montajı devreye girdiği sürece başarılı sonuçlar elde edilebilir. Teknolojik imalat sisteminde toz tutma silikonlu, torbalı tip emisyon fitreleri, gaz ve borulama hatları, elektrostatik filtre malzeme, sevk hatları, döner fırın lokasyonları sistemleri belirli bir düzene ve sisteme göre çalışarak teknolojik imalat süreci çalışır.

Havalı Bant Çalışma Prensibi

Çimento gibi malzeme hazırlama ve işleme gibi malzemelerin bant sistemi ile taşınması ve merkeze aktarılması mekanizmaları ile çalışan sistemler oldukça başarılıdır. Çeşitli ekipmanlar ile çalışarak havalı bant üretim sistemini oluşturur. Çalışma prensibi belirli bir düzene göre çalışan sistemlerin bir araya gelmesi ile oluşur.

Sistemde meydana gelen değişiklikler ve herhangi bir aksaklık bütün sistemin altüst olmasına neden olur. Her makinada çalışma prensibinin düzgün olduğu gibi bu prensibe göre de parça ve sistemlerin belirli bir düzene göre çalışması gerekir.