Helezon Nedir? Helezon Tipleri ve Çalışma Yöntemi

Mekanik taşıma alanında kullanılan helezonların genel olarak zor bir kullanıma sahip olduğu düşünülür. Fakat helezonlar aslında taşıma alanında kullanabileceğiniz en ekonomik yöntemler arasında yer alır. Maliyet yönünden düşünüldüğü zaman uzak mesafe bulunan yerlerde helezon çok fazla tercih edilmez. Yatırım maliyeti yerine işletme maliyetini düşünenler helezon kullanmayı tercih eder.
Helezonlar besleme çeşitlerine göre farklı kullanım alanlarına sahiptir. Kimisi dozajlama, kimisi besleme ve kimisi de götürücü işleviyle kullanılır. Taşıma işleminizi helezon konveyörünün kapasitesine uygun bir şekilde yapmalısınız. Helezonun kapasitesini düşünmeden taşıma işlemini gerçekleştirirseniz iş esnasında çeşitli sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple kapasite – yük oranına dikkat etmelisiniz.

Helezon Çeşitleri Nedir?

Çalışma alanınız kısa mesafeliyse esnek helezon konveyörlerini kullanabilirsiniz. Bu helezonlar biraz önce bahsettiğimiz işlevler arasından götürücü işlevine sahiptir. Esnek helezonları genellikle bunker alanlarda boşaltma amacıyla kullanabilirsiniz. Taşıma işlemi gerçekleştireceğiniz ürünler toz maddelerde daha iyi verim alırsınız. Helezonun verimliliği taşımasını yaptığınız ürünün özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Bu sebeple kullanım alanınıza uygun helezonlar kullanmalısınız.
Helezonların verimliliği birçok sebebe göre az ya da çok olabilir. Taşıdığınız ürüne, operatörün helezonu kullanım biçimine ve buna benzer etkenler helezonun çalışmasını etkiler. Bu sebeple helezon kullanırken birtakım şeylere dikkat etmeniz şarttır. Sektörde bilgi sahibi olan kişiler genelde kullanım kolaylığı bakımından flexible helezonları önerir. Fakat siz esnek (flexible) helezonları dikkatli bir şekilde kullanmazsanız her türlü sıkıntı yaşarsınız.
Helezon kullanımında hızın yükselmesi, ürünün çıkması gereken bölgenin kapanmasına yol açabilir. Bu kapanma helezon yapraklarını olumsuz etkiler. Helezon yaprakları bu durumdan olumsuz etkilendiğinde kırılır. Yapraklarda meydana gelen kırılma helezonun çalışma verimini büyük oranda düşürür. Bu sebeple helezon kullanımında yüksek hız gibi faktörlere dikkat etmelisiniz.

Helezonun Avantajı ve Dezavantajı

Helezonlar malzemeleri kolay bir şekilde iletir. Malzemeleri dikey, yatay ve eğimli olmak üzere üç çeşitli biçimde taşıyabilirsiniz. Diğer taşıma sistemlerinden farklı olarak birden fazla giriş ve çıkış noktaları vardır. Helezonun giriş ve çıkış yönünün fazla olması fabrikalarda büyük kolaylık sağlayan bir özelliktir. Toz malzemeleri taşırken sıkıntı yaşamazsınız.
Helezonun dezavantajları arasında fazla ürün taşıyamamaları yer alır. Büyük boyuttaki malzemeleri kolay bir şekilde taşıyamazsınız. Ayrıca aşındırıcı maddeleri taşırken de zorluk yaşarsınız. Bu tarz kısıtlı kullanımlar sebebiyle kullanmayı tercih edenlerin yanı sıra tercih etmeyenlerin sayısı da fazladır. Yapışkan maddeleri taşırken helezon konveyörlerde tıkanma sorunuyla karşı karşıya kalma ihtimaliniz yüksektir.