Şiber Sürgü Nedir? Manuel, Pnömatik ve Hidrolik Şiber Sürgü

Şiber sürgüler akışkan maddelerin kontrolünü sağlamak amacıyla kullanılır. Kullanım alanları oldukça fazladır diyebiliriz. Bunun yanı sıra bıçaklı vana işleviyle de bilinen bir üründür. Sistemin içerisine kayma özelliği gösteren bir plaka yerleştirilir. Bu plakalar sayesinde tercihinize göre akışkan maddenin kesilmesi ya da serbest bırakılması sağlanır.
Konveyör, bunker ve silo gibi malzemelere bağlanarak akışkan maddelerin kontrolü için tercih edilir. Akışkan olan bu maddeler vakum ve basınç olan bir yerde taşınırken şiber sürgüler sayesinde sızdırmaz özelliğe sahip olur. Şiber sürgüler kalın olmadığı ve fazla yer kaplamadığı için birçok sektörde kullanılan bir üründür. Siz de bu tarz bir ürün arıyorsanız şiber sürgü kullanabilirsiniz.

Şiber Sürgü Kullanmanın Avantajları

Şiber sürgünüzü uzun süre kullanmak istiyorsanız bıçak seçimini doğru yapmalısınız. Ayrıca sızdırmaz özelliğe sahip ekipmanlar kullandığınız zaman da şiber sürgünüz işlevini kaybetmez. Şiber sürgüler kullanım esnasında maddenin akışını engelleyen özelliklere sahip değildir. Ayrıca bir ürünü kesmek istediğinizde şiber sürgüyü bıçaklı vana şeklinde de kullanabilirsiniz.
Hücre tekeri, helezon ve bantlı konveyör gibi malzemelerin bakımında ve onarımında manuel şiber sürgüler kullanılır. Şiber sürgüleri toz maddelerin akışını kontrol etmek için kullandığınız zaman daha fazla verim alırsınız. Şiber sürgülerin avantajlarından birisi kare, dikdörtgen ve dairesel olmak üzere üç çeşit vana bağlantısının olmasıdır. Böylece kullanım yönünden size kolaylık sağlar.
Şiber sürgüde yer alan sızdırmaz özellikteki ekipmanları dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Vana gövdesi seçenekleri bakımından endişe duymanıza da gerek yoktur. Şiber sürgü çelik, pik, alüminyum ve konstrüksiyon olmak üzere çeşitli gövde seçeneğine sahip bir üründür. Eğer amacınız gıda için kullanmaksa paslanmaz özelliğe sahip çelik gövdesi bulunan bıçağa sahiptir.

Şiber Sürgüler Aracılığıyla Hangi Ürünlerin İletimi Gerçekleşir?

Şiber sürgüler sayesinde çalışma alanınıza uygun malzemelerin iletimini gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin çimentoyu iletmeniz mümkündür. Petrokimya alanında çalışmalar yürütüyorsanız şiber sürgüler petrokimya ürünlerinin iletimi konusunda da oldukça başarılıdır. Ayrıca plastik gibi fazla kullanılan ürünler için de şiber sürgü kullanmayı tercih edebilirsiniz. Birçok kişi bu alanlarda şiber sürgü kullanır.
Şiber sürgülerin en çok gıda sektöründe kullanıldığına rastlanır. Özellikle tarımla uğraşan insanlar buğday, arpa, mısır, nişasta ve tuz gibi birçok gıda ürününü şiber sürgü sayesinde aktarır. Siz de tarımla uğraşıyor ya da gıdayla ilgili bir fabrika işletiyorsanız şiber sürgü kullanarak iş yoğunluğunuzun büyük bir kısmını hafifletmiş olursunuz.