Sürgülü Klape Nedir?

Sürgülü Klape Nedir?

Sürgülü Klape, bıçaklı vana veya sürgülü vana olarak da bilinir. Bu bıçaklı vanalar serbest akan malzemelerin akış kontrolünü sağlamak amacıyla kullanılır. Sürgülü klapelerin, vana gövdesinde kayar bir plaka yer alır. Bu plaka sayesinde serbest kalan akışkan tamamen kesilir.

Sürgülü klapeler, stok silosu, bunker, akış şutu, konveyör gibi yardımcı ekipmanlara bağlanır. Sürgülü vana klapenin hareket etmesi ile akışkana yol verir ve ardından akışı durdurmak için sürgülü vanayı harekete geçirir.

Sürgülü Klapenin Özellikleri Nelerdir?

Sürgülü klape, tam açık veya tam kapalı olarak tercih edilir. İki tip üretimi yapılır: F4 ve eski tip şebekelerde mevcut olan F5 tip sürgülü vanalardır. Bu sürgülü vanaların arasındaki fark tesisat montaj boyudur. Başka herhangi bir fark bulunmaz.

Sürgülü vana, bakım gerektirmez, çift yönlü vanalardır. Sürgülü vananın yer altı veya yer üstü uygulamaları mevcuttur. Basınç kaybı çok azdır. Düşük bir tork ile çalışır. Patentlidir.

Sürgülü Klapelerin Malzemeleri ve Malzemelerin Kullanım Amacı Nedir?

Sürgülü klape, endüstriyel alanlarda toz akışkanların ve bazı akışkanların akışını kesmek veya başlamak için kullanılır. Sürgülü klapelerin kullanımda silo bulunur. Siloların altında, bunker çıkışlarında, helezonların öncesinde sürgülü klape yer alır. Sürgülü klapenin iç kısımlarında yere paralel şekilde sürgü yer alır. Bu sürgü akışı kesmek veya açmak amacı ile kullanılır. Sürgülü klapelerin akışkanları sızdırmaması için sürgünün yüzeyinde conta kullanılır.

Daha etkili bir sızdırmazlık için ise Sürgülü klapenin, sürgü kısmının yüzeyine SINT malzeme kaplanır. Bu sayede daha hassas bir ürün elde edilerek, sızdırmazlık en üst seviyeye çıkartılır. Sürgülü klapelerde boşaltma alanı bulunur. Bu boşaltma alanı kare veya daire şeklindedir. Sürgülü klapeler gıda sektöründe kullanılacak ise AISI paslanmaz çelikten üretilir. Sürgülü klapelerde açma kapama işlemi bulunur. Bu işlem piston veya manuel kol ile yapılabilir.

Sürgülü Klape Avantajları Nelerdir?

Sürgülü klape, kelebek klapelere göre yükün ağırlığından en az şekilde etkilenir. Sürgülü klapelerin açılması için ayrı bir alana ihtiyaç duyulmaz. Her tür malzeme ile kullanılabilir. Karbon çeliği, paslanmaz çelik, sızdırmazlık elemanları, Epdm, poliüretan malzemeler ile üretilir bu sebeple dayanıklı ve uzun ömürlüdür.

 Monte işlemleri kolay yapılır. Aşınmalara karşı dayanaklı bir yapıya sahiptir. Sürgülü vanalar en yüksek sızdırmazlığa sahip vanalardır. Sürgülü vanaların sertifikaları vardır.

Sürgülü Klapelerin Dezavantajları Nelerdir?

Sürgülü vana, seri bir açılma veya kapanma yapılmaz. Bu sebeple sürgülü vanalar, sürekli açma-kapama yapılması gereken işlerde kullanılamaz. Sürgülü vanaların montaj ve bakımı biraz zahmetlidir. Bakım ve montaj için geniş bir alana ihtiyaç vardır.

Sürgülü vanalar yüksek basınç ile birlikte kullanılmaz. Kullanıldığı zaman boru üzerindeki yükün fazla olması sebebi ile vanalardan sızıntı meydana gelebilir. Sürgülü vanalar tam kapalı şekilde kullanılırsa sürgü az da olsa bir yüksek basınç oluşturabilir. Bu durumda sistemin işleyişine zarar verebilir.

Sürgülü Klape Basınç Dayanımı Nasıldır?

Sürgülü klapeveya diğer bir isimle sürgülü vanayüksek basınç için tasarlanmamıştır. Yüksek basıncı tutamazlar. Bu sebeple sürgülü vana pnömatik taşıma hatlarında kesici olarak kullanılmaz. Toz akışkanlar için üretilmiştir.

Sürgülü Klape Nerelerde ve Hangi Ürünlerde Kullanılır?

Sürgülü klapeler,birçok hammadde geçişinde kullanılır. Endüstriyel alandaki birçok malzemede de klape bulunur. Sürgülü klapeler ile kullanılan malzemeler şunlardır: çimento, un, alçı, kireç, kepek, kalsit, granüller pvc,  buğdaş, arpa, mısır, mısır unu, ay çekirdeği, kömür tozu, kum, bentonit, tuz, toz şeker, kakao, nişasta, kül ve talaş şeklindedir. Sürgülü vana,  tekstil, enerji üretimi, petrokimya, gemi inşaatlarında, gıda tesislerinde, kimya sektöründe, kâğıt fabrikalarında ve rafinerilerde kullanılır.

Silo Sürgülü Alt Klape Nedir?

Sürgülü klape,pnömatik pistonlu, elektrik motorlu veya el ile çalışan çeşit olarak üretilir. Silo boşaltma ağzına göre farklı bağlantı seçenekleri vardır. Silo altı sürgülü klape, bunker ve silo boşaltımının yapılması için kullanılır. Silo sürgülü alt klape kuru yığın malzemelerin taşınması için tasarlanmış bir sistemdir.

Sürgülü klapenin ağız kısmı tam akış sağlayamaya yarar. Silo sürgülü alt klapelerde akışı engelleyecek herhangi bir malzeme, disk bulunmaz bu sayede akışkanın rahatlıkla geçişi sağlanır. Silo sürgülü alt klapeler toz sızıntısını ve klape sıkışması gibi sorunları ortadan kaldırır.